top of page

Must See In Europe - Exploring European Cities - Prague


Prague it's one of those cities in the world to which I'm coming back every time I can, or have a chance to go. It's a city I also had a chance to live once during my studies for a couple of months. To some scale it becomes even for me the city to which I have established some emotional attachment, and even feel like being home. I'm sure that, if I will have a couple of millions to spend, this would be one of the cities I would have one of my own apartments located. Ok, keep the dreams a life, but let's get back to reality and my recent visit to the Czech capital.


I arrived to Prague from Kraków in Poland by train. Very nice city, but If I had a chance to choose between the city I would like to live, or have my own apartment, Prag wins this short selection.

This time I have only four nights to stay in Czech Republic.

You can definitely have a good weekend city break in Prague, but if you want to experience a bit more of the city vibe and the Czech culture, I can recommend you at least four to five nights.

My hostel accommodation was away from the city centre, and even close to my previous area where I have lived, Palmovka.

This time I was located in Maniny region. Not that much a tourist area maybe, but more towards this ordinary eastern European lifestyle. Hostel Plus, which had one of the better deals for dorms, was a pretty good accommodation with not bad standards. Large rooms, good bathrooms, sauna and swimming pool, nice coeducational zone. The place I can highly recommend for solo travellers as well as larger group tours.


View at National Museum in Prague
View at National Museum in Prague


 The Powder Tower in Prague
The Powder Tower in Prague

I came to Prague not only for a couple of days of holiday in this amazing city, but mainly to get some editorial material for stock libraries, and at the same time to record a travel video, as a part of my learning process in video editing and videography. With my photographic backgrounds, I think it's a little bit more easier to capture those more picturesque materials, but still to some scale it's a new and challenging medium, for which you need at least several years to master it on the professional levels I want, especially if you are only a one-man band with recording and editing on your own.

Even that I have visited Prague several times, and also lived in the city, for the first time I've seen as many tourists in the city. Old town and Charles Bridge was packed with people and it was even hard to walk there through those crowds. Unbelievable, but I think that the rumours around the world about this amazing city does the job.


View from Charles Bridge in Prague
View from Charles Bridge in Prague

View from Charles Bridge in Prague
View from Charles Bridge in Prague

I have to say, that for the first time, for some unknown reasons, I have visited the pretty nice and highly recommended region of the cit VYSEHRAD.View from VYSEHRADThis is a very historical area of the city, and the apparent first spot for development of Prague city. Apart from that, this is also amazing calm area with less tourist and a great view of the city and the river. If you are ever gone to be in Prague, this spot has to be visit.

If you will have a need to experience some of the former soviet urbanistic ideas in the city of Prague, the best way to do it would be a walk in the region of Bubenec / Stary Bubenec, located in Prague 6 sector. From my own experience, this part of the city can take you time and space travel to the glorious Russian concepts.


Due to the current anti-terror regulations, which were implemented across the European heritage sites in the cities, access to some to the most important sightseeing spots ware limited. Large queues outside the Prague Castle, and other spots, blocked me this time from exploring those attractions. I already have seen them several times, so it was not a big deal from me, but if you will plan to explore the castle, or some other important parts of the city, prepare yourself for hours of the waiting line. Maybe this will not be a case during your visit, but that's a huge probability at this stage.


View at Prague castle
View at Prague castle

View at Prague castle from Strahov GardensFrom Strahov Gardens you will also have a great panoramic view on Prague Castle. Area definitely recommended to visit and a great spot for the lunch outside of the city noise, but with this impressive view.

City of Prague has definitely much more to offer than what I briefly acknowledge you in this short blog post, but it is up to you what you will try to discover in this amazing city. History, architecture, heritage culture, modern culture, beer culture, food, vibrant nightlife. It's all there to be seen and explored for you.Picture gallery from PragueHere you can also watch the travel video I made during my stay in Prague. Subscriptions to my channel are much appreciated. 

Praga to jedno z tych miast na świecie do którego wracam za każdym razem kiedy tylko mogę, lub i mam szansę pojechać.

To również i miasto w którym miałem kiedyś nawet okazję mieszkać podczas studiów przez kilka miesięcy. W pewnym też stopniu, stało się również nawet dla mnie miastem do którego nawiązałem spore emocjonalne przywiązanie, a nawet i czuję się prawie jak w domu. Jestem pewien, że jeśli będę miał tych kilka milionów do wydania, to byłoby to jedno z miast w których znajdowałyby się mój własny apartament. Ok, żyjmy marzeniami, ale wróćmy do rzeczywistości i mojej ostatniej wizyty w stolicy Czech.


Do Pragi przybyłem pociągiem z Krakowa. Kraków to również bardzo ładne miasto, ale gdybym miał tylko możliwość wyboru pomiędzy miastem w którym chciałbym mieszkać, lub też mieć własne mieszkanie, Praga wygrywa ten krótki wybór. Tym razem miałem tylko cztery noce na pobyt w Czechach. Zdecydowanie można spędzić dobry łykend w Pradze i zobaczyć dość wiele, co to miasto ma do zaoferowania, ale jeśli chcesz poczuć nieco więcej tego miejskiego klimatu Pragi, jak i czeskiej kultury, to mogę polecić co najmniej cztery do pięciu nocy.

Moje zakwaterowanie było w hostelu i znajdowało się z dala od centrum miasta, a nawet dość blisko mojej poprzedniej dzielnicy w której mieszkałem, czyli Palmovka. Tym razem byłem w regionie Maniny. Może nie tyle region wielce turystyczny, ale bardziej w kierunku tego zwykłego wschodnioeuropejskiego stylu życia.

Hostel Plus, w którym nocowałem, miał jedną z lepszych ofert na tamten okres i był całkiem dobrym zakwaterowaniem z niezłymi standardami. Duże pokoje, dobre łazienki, sauna i basen, fajna strefa koedukacyjna. Miejsce, które mogę gorąco polecić zarówno tym podróżującym w pojedynkę, jak i większej grupie.


Muzeum Narodowe w Pradze
Muzeum Narodowe w Pradze


Widok na Bramę Prochową w Pradze
Widok na Bramę Prochową w Pradze
Przyjechałem do Pragi nie tylko na kilka dni wakacji w tym niesamowitym mieście, ale głównie po to, aby zdobyć materiały redakcyjne do bibliotek archiwalnych, i jednocześnie też nagrać drobny film z podróży, jako część mojego procesu uczenia się w edycji i nagrywania wideo.

Z moim fotograficznym wykształceniem myślę, że jest nieco łatwiej mi uchwycić te bardziej malownicze materiały, ale wciąż do pewnego też stopnia jest to dla mnie nowe i wymagające medium, na które potrzeba co najmniej kilku lat, aby opanować na profesjonalnym poziomie za jakim dążę, a szczególnie jeśli jesteś tylko jednoosobowym zespołem. Osobą która music nagrać samodzielnie cały materiał i pracować nad jego montażem.


Mimo że już kilkakrotnie odwiedziłem Pragę, a także i mieszkałem w tym mieście, to po raz pierwszy zobaczyłem, aż tak wielu turystów. Stare Miasto jak i Most Karola były pełne ludzi, a nawet i trudno tam było przejść, przez ten liczny i ściśnięty tłumy. Było to niewiarygodne doświadczenie, ale myślę też, że wszystkie plotki na temat tego niesamowitego miasta spełniają w pełni swoje zadanie, a co przyciąga tysiące odwiedzających.


Widok na architekturę w mostu Karola w Pradze
Widok na architekturę w mostu Karola w Pradze

Widok na architekturę w mostu Karola w Pradze
Widok na architekturę w mostu Karola w Pradze


Muszę również powiedzieć, że po raz pierwszy, z nieznanych przyczyn, odwiedziłem całkiem ciekawy i wysoce też polecany region miasta, czyli VYSEHRAD.Widok na część panoramy Pragi z Vysehradu


Jest to bardzo historyczny obszar tego miasta i prawdopodobnie pierwsze miejsce do rozwoju Pragi. Poza tym jest tam również niesamowity spokój, zdecydowanie mniej turystów, jak i wspaniały panoramiczny widok na miasto i rzekę. Jeśli kiedykolwiek będziecie w Pradze, to jest to miejsce które powinno znaleźć się w czołówce celów odwiedzin.

Jeśli będziecie też mieć potrzebą doświadczenia, w pewnym stopniu, tych dawnych radzieckich pomysłów urbanistycznych w Pradze, to najlepszym sposobem na to będzie spacer w regionie Bubenec / Stary Bubenec, znajdującym się w sektorze Praga 6. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że ​​ta część miasta może przenieść was czasie i w przestrzeni, w podróż do tych chwalebnych rosyjskich koncepcji.

Ze względu na obecne przepisy antyterrorystyczne, które zostały wprowadzone w całej Europie w zabytkowych częściach większości miast, dostęp do niektórych najważniejszych miejsc turystycznych był w Pradze ograniczony. Duże kolejki przed Zamkiem Praskim, jak i innymi miejscami, zablokowały mnie tym razem przed zwiedzaniem tych atrakcji. Widziałem te miejsca już kilka razy, więc nie było to dla mnie nic wielkiego, ale jeśli planujesz odwiedzić zamek, lub też i inne ważniejsze części tego miasta, przygotuj się na godziny oczekiwania. Może nie będzie tak podczas twojej wizyty, ale jest to bardzo prawdopodobne.


Widok na zamek w Pradze
Widok na zamek w Pradze

Widok na zamek w Pradze z ogrodów Strahova


Z ogrodów Strahova roztacza się wspaniały widok na Zamek Praski. Okolica zdecydowanie polecana do odwiedzenia i świetne miejsce na lunch poza tym miejskim zgiełkiem, ale z wielce imponującym widokiem. Miasto Praga ma zdecydowanie dużo więcej do zaoferowania niż to, co w skrócie przedstawiam w tym poście na blogu, ale to od was zależy, co będziecie chcieli odkryć w tym niesamowitym mieście. Historia, architektura, kultura, kultura współczesna, kultura piwa, jedzenie, tętniące życiem nocne kluby. To wszystko jest w Pradze i do waszego podboju.


Galeria zdjęć z Pragi

Tutaj można również obejrzeć mój klip z wizyty w Pradze, a który powstał jako część materiału do nauki videografii i video edycji.


Poniżej mój video blog z podróży do Pragi


Featured Posts

 Balonfoto

 beautiful pictures from important moments  
bottom of page