top of page

Madrid and Real

This was my second visit to Spain. My first in the capital of this interesting country. Low budget RyanAir flight was my option for this travel. I have to say, we are lucky in Europe when it comes to the price for international travel destinations. In US this will cost as twice as much, or even more. Happy to be European.

Ok. Let's begin with the story.

The low budget flight had one nuance. This was a late night arrival.

I have arrived in the capital of Spain just before the last connecting train from the airport to city centre. Around 1.00 AM. I was very lucky, I have to say. Travelling by taxi it's a good option when you travel in a group of people, with who you can share the total price. If you on your own this could cost way too much for a low budget travels. Nevertheless, I arrived safely at night to the hostel, but I do not really recommend to travel at night in the city you don't know. This could be not the best experience, especially for solo holidays. If you have any alternatives to fly during the day, do so, and save yourself unnecessary trouble.

The hostel I was staying this time, was a very well located GENERATOR (a chain of hotels which could be found around Europe). I could definitely recommend for all larger group travels. If you on your own, and looking for more type home backpacker atmosphere, as many hostels always offer, this would not be a place for you. It's more like a cooperative chain with a lack of soul, even that it have a very nice restaurant, extremely nice rooftop terrace, and centrally located.


Rooftop terrace in GENERATOR hotel/hostel.

Visiting Madrid could not be completed without watching the live game of Real Madrid on Santiago De Bernabeu Stadium. Once in the lifetime experience, if you are not from Madrid, and not following the club on regular basis. I purchased my ticket well in advance via official Real Madrid website. The price was pretty decent. I paid around 30 Euros for my ticket.Santiago De Bernabeu stadium.

Choosing low season of March for my travel, I was expecting the city to be not crowded, but I was very surprised with the amount of visitors. Night walk in the city centre was as crowded as in any other popular tourist destinations. Great atmosphere and pretty safe feeling, comparing to other places I have visited in Europe, but I will save this for later.

Madrid it's also a city of culture and museums, including one of the most famous Museo Del Prado. I unfortunately have not had a chance to explore their collection. The reason for this was limited time and money. It's not the cheapest form of culture, and when I try to see it during the free hours, the queue outside was as long, as outside the US embassy during the communist time in Poland. A small sarcasm, but hopefully you will get the point. There were around 400 people waiting for the free entrance, so I was not that patient to be one of them in the long line. Instead, I have decided to explore the botanical gardens and one of the galleries there, which is also a part of the museum, but the entrance has a more budget friendly price and it's not that crowded. I can definitely recommend for all visitors in the Spanish capital.

Close to the museum you can find El Retiro Park. Good destinations to hide from the sun, and a great spot for all couples. The options of hiring the boat on the pond it's a good way to spend some relaxed time in this interesting city.

What I liked the most in Madrid? I will say that apart from the Real game, I definitely enjoyed architecture and old european urbanisticsm, with small streets and millions of corners. For some reasons, my expectations ware a clean and shiny city, but it could only be a dream when it comes to large agglomerations, unfortunately.


Picture gallery from Madrid.


Here you can watch a video I made in Madrid learning videography and video editing.

 

To była już moja druga wizyta w Hiszpanii, jednak mój pierwszy raz w stolicy tego interesującego kraju. Niskobudżetowy lot od RyanAir był moją opcją na tę podróż. Muszę powiedzieć, że chyba mamy szczęście w Europie, jeśli chodzi o cenę międzynarodowych podróży. W USA kosztowałoby to dwa razy więcej, a może nawet i więcej. Możemy być szczęśliwi z bycia Europejczykami. Ok. Zacznijmy od historii. Mój lot niskobudżetowy miał jeden niuans. To był późny wieczór, a raczej i wczesne godziny poranne. Przybyłem do stolicy Hiszpanii tuż przed ostatnim pociągiem, łączącym lotnisko z centrum miasta. Około 1.00 rano. Miałem szczęście, muszę powiedzieć. Podróż taksówką jest dobrą opcją, jeśli podróżujesz w grupie osób, z którymi możesz też dzielić całkowitą cenę. Jeśli jesteś sam, to może to zazwyczaj kosztować zbyt dużo przy podróżach o niskim budżecie. Niemniej jednak, bezpiecznie dotarłem w efekcie w nocy do hostelu, ale tak naprawdę to nie polecam wam podróżować nocą w mieście, którego się nie zna, i w którym jest się poraz pierwszy. To może nie być najlepsze doświadczenie, a szczególnie na wakacje solo. Jeśli masz jakieś alternatywy latania w ciągu dnia, zrób to i zaoszczędź sobie niepotrzebnych kłopotów.

Hostel w którym mieszkałem, był to bardzo dobrze zlokalizowany GENERATOR ( jest to sieć hoteli, które można znaleźć w całej Europie). Zdecydowanie mogę polecić dla wszystkich większych podróży w grupach. Jeśli jesteś sam i szukasz tej bardziej typowej, domowej atmosfery dla turystów z plecakiem, jaką często oferują hostele, to nie byłoby to dla ciebie miejsce. Jest to bardziej typowa sieć korporacyjna z brakiem duszy, mimo że nawe ma bardzo ładną restaurację, wyjątkowo ładny taras na dachu i jest centralnie położony.


Taras na dachu hotelu/hostelu GENERATOR.


Nie można wypunktować zwiedzania Madrytu bez obejrzenia na żywo meczu Real Madryt, na stadionie Santiago De Bernabeu. Jest to chyba doświadczenie na raz w życiu, jeżeli nie jesteś z Madrytu i nie śledzisz regularnie klubu w rozgrywkach ligowych, Ja kupiłem bilet z dużym wyprzedzeniem, za pośrednictwem oficjalnej strony Realu Madryt ( wam również polecam oficjalne strony). Cena była całkiem przyzwoita. Za bilet zapłaciłem około 30 euro.Stadion Santiago De Bernabeu.

Wybierając się poza sezonem, czyli marzec, na swą podróż, spodziewałem się raczej, że miasto to nie będzie zatłoczone, ale muszę powiedzieć, że byłem bardzo zaskoczony ilością odwiedzających.

Nocny spacer po centrum miasta był równie zatłoczony jak w innych popularnych miejscowościach turystycznych. Mimo to była tam świetna atmosfera i całkiem bezpiecznie - w porównaniu do innych miejsc, które odwiedzam w Europie, ale zachowam to na później. Madryt to także miasto kultury i licznych muzeów, a w tym również i jedno z najbardziej znanych, czyli, Museo Del Prado. Niestety ja nie miałem okazji poznać jego kolekcji. Powodem tego był ograniczony czas, jak i pieniądze, bo nie jest to też najtańsza forma kultury, a kiedy starałem się odwiedzić muzeum w wolnych od biletów godzinach, kolejka na zewnątrz była tak długa, jak tuż poza ambasadą USA w czasach komunistycznych, w Polsce. Mały sarkazm, ale mam nadzieję, że zrozumiecie. Na bezpłatne wejście czekało około 400 osób, więc nie byłem aż tak cierpliwy, aby być jednym z nich w tej długiej jak tasiemiec linii. Zamiast tego postanowiłem zwiedzić ogrody botaniczne i jedną z znajdujących się tam galerii, ale która jest również częścią muzeum, lecz za wejście płaci się bardziej przystępną cenę i nie jest to miejsce aż tak zatłoczone. Zdecydowanie mogę polecić wszystkim odwiedzającym hiszpańską stolicę. W pobliżu muzeum znajduje się też park El Retiro. Jest to dobre miejsca do ukrycia się przed słońcem i świetne miejsce dla wszystkich par. Opcje wynajmu łodzi na stawie, to naprawdę dobry sposób na spędzenie relaksującego czasu w tym interesującym mieście. Co najbardziej podobało mi się w Madrycie? Powiem tak, że oprócz meczu Realu, zdecydowanie podobała mi się architektura miasta i stara europejska urbanistyka, z małymi uliczkami i milionami zakrętów. Z nieznanych mi też powodów, moje oczekiwania do tego miasta były czymś w rodzaju mikstury o nazwach, czyste i lśniące miasto, ale niestety mogłoby to być tylko snem w przypadku tak dużych aglomeracji.Galeria zdjęć z Madrytu.

Tutaj możecie również zobaczyć mój video blog z Madrytu oraz klip który był częścią mojej edukacji z edycji video i videografii.

Vlog z Madrytu.

Vlog z Madrytu.


Klip z Madrytu.
Featured Posts

 Balonfoto

 beautiful pictures from important moments  
bottom of page